Nie każdy ma możliwość studiować wszystko

Idąc na studia humanistyczne, każdy kandydat musi uzmysławiać sobie przeciwności, jakie go na takowych studiach czekają. To szkoła przetrwania dla osób, które nie narodziły się z piórem i książką w dłoniach. Szczęśliwie, istnieje na świecie spora ilość pasjonatów, dla których artykuł naukowy jest niczym felieton w kolorowej gazecie dla pań – lekki a także przyjemny – w czytaniu a także w piśmie.

Pewnych studentów przerasta sam fakt konieczności przygotowywania się do wykładów. Referat na ocenę, który muszą początkowo przygotować w formie pisemnej, żeby potem omówić go przed grupą, postrzegają jako coś okropnego. Dysertacja to naukowa praca jak inne, ale nie właściwie każdy idąc na studia był świadom liczby obowiązków, jakie zostaną na niego nałożone. W sumie wszyscy studiują. Dlaczego nie ja? To nieprawda, że każdy może studiować, a z całą pewnością nie każdy może studiować wszystko. Wrodzone skłonności to fakt naukowy.

Przez to dla niektórych monografia Mickiewicza jest przyjemną twórczością, którą czytają do snu, dla pozostałych drogą przez mękę. Warto przed podjęciem decyzji o wyborze studiów zagłębić się gruntownie w program oraz spis przedmiotów. Istnieje wtedy szansa, że choć cień własnych zainteresowań pokryje się z programem, a my będziemy w końcu robić to, co lubimy najbardziej.